Mostarka Amera Marić: “Kaligrafija je kao život, neprekidno se dešava I uči”

 “Kaligrafija je za mene prvenstveno mjesto mentalnog balansa. Mjesto gdje sam u najvećem kontaktu sa sobom. Istovremeno, predstavlja odgojnu mjeru,  mjera, u smislu vježbanja lijepih misli i suptilnih pokreta kalemom, što na kraju rezultira jednom lijepom pričom i oku ugodnom djelu.” -  govori Marić

Amera Marić, iz Mostara,  dugih niz godina bavi se kaligrafijom, koja predstavlja “umjetnost ljepog pisanja”,  fokusira se na oblikovanje slova i znakova na estetski,  privlačan način. Amera svoje radove predstavlja putem instagram platforme kaligrafija.ba. Kako kaže, način da kanališe svoju energiju na produktivnost u pravom smjeru, pronašla je kod  prvog interesovanja za kaligrafiju, pri pohađanju Karađozbegove medrese u Mostaru. 



- Moj razrednik prof. Seid Eminović,  često je znao na času odjeljenske zajednice, dok bi nam pojio dušu lijepim govorom, također i izvesti pokoji harf na tabli, čineći to sa dvije krede.  To je u meni izazivalo poseban osjećaj mira.  Od malih nogu bila sam jako uspješna u slikanju. Nekako me očarala  ideja  da bi se ova duhovna i lijepa umjetnost  mogla iskombinirati sa slikarstvom. Ta ideja je odmarala sve dok 2015.godine nisam odlučila da upišem časove kaligrafije, i tada je krenulo moje učenje i istraživanje. - prisjeća se ona.

  Pored osnovnih tehnika i materijala za klasičnu kaligrafiju, koje predstavljaju  ručno impregnirani papir, prirodna tinta, odnosno bočica u kojoj se nalazi prava svila natopljena tintom, kalem- pisaljka koja se obično izrađuje od trske ili bambusa. 



-Moguće  slikati na platnu, zidovima, rezbariti u drvetu ili kamenu, iskucavati na metalnim podlogama ili aluminijskoj foliji, što je danas jako zastupljeno i traženo. - 

-Marić ističe kako postoji mnogo izazova,  uzimajuci u obzir samo  osmišljavanja kompozicije te vrstu tehnike koja se koristi.  --  Ali, mogu slobodno reći inspiracija je  najvažnija komponenta za uspješno kaligrafsko djelo. Jer, ono zbog čega je neka umjetnost vrijedna i prepoznatljiva je upravo poruka koju nam odašilje i osjećaj koji u nama budi. Tako da, po mom skromnom mišljenju najveći izazov je upravo taj, kako prenijeti lijepu emociju i poruku potencijalnom konzumentu. -

Ona naglašava značaj kontinuiteta edukacije, kaligrafiju je izučavala nekih pet godina, na kursevima kod prof. Muniba Obradovića u Mostaru, u  Udruženju Kaligraf. Također, početne poteze je usvojila  od prof. Edine Jugo. 

-Moje usavršavanje i učenje traje i dan danas, jer kaligrafija je kao život,  neprekidno se dešava i uči. Kada kažete nivo,  ono što mogu reći -  imam težnje, a pravi nivo su kaligrafska dostignuća naših uvaženih kaligrafa poput prof.Obradovića, prof. Hadžimejlića i kaligrafa Hazima Numanagića. Sretna sam što radim i što ljudi prepoznaju moje umijeće kao nešto što ih nadahnjuje i što žele imati u svojim domovima.

-Do sada je imala nekoliko zajedničkih izložbi,  u skorijoj  budućnosti planira  i samostalnu izložbu. Nastoji  da svaki  rad ima svoju priču, koja oplemenjuje i uljepšava misli.



- Nemam neke striktne motive, sve ovisi od toga sta je poruka, no, svakako da jedna ovakva umjetnost poput kaligrafije njeguje i podržava dio mog bića, pomaže da očuvam svoju autentičnost i čini me zahvalnom Najvećem Kreatoru. - zaključuje ona


Razgovarala; Rabija Numanović

Primjedbe

Popularni postovi